Kadife Kumaş Tarihçesi Kadife Kumaş Tarihçesi

Kadife Kumaş Tarihçesi

24.06.2020 - Kumaş - Reşat H.

Hem şık bir görünüm sunması hem de yumuşaklığı ve dayanıklılığıyla kadife kumaş, en çok tercih edilen kumaşlardan biridir. Kalın ve dayanıklı yapısı ile hazır giyim ve ev tekstili üreticilerinin vazgeçilmez tercihidir.

Peki ya kadife kumaş tarihte nasıl gelişim göstermiştir?

İlk olarak Afrika'da ve doğuda kullanılmış olan kadife kumaşların tarihi ilk çağlara uzanacak kadar eskidir. Zaman içerisinde artan ticari faaliyetler ile batı toplumlarına ulaşan kadife kumaşlar bugün dünyanın dört bir yanında giyim eşyası ve döşemelik kumaş olarak kullanılmaktadır.

Geleneksel Türk kıyafetlerine bakıldığında, desenli kadife modelleri, kadife elbiseler ve kadife kumaş ile üretilmiş iç mekan ürünleri sıklıkla karşımıza çıkar.

İpekli kumaş ticaretinin merkezi o dönemde, bugün hala Türkiye'de ticaretin merkezi konumunda olan İstanbul'du. Osmanlı döneminde kadife kumaşı üreten ve satan esnafların şeyhi bulunmakta ve bu şeyhlerden sonra gelen kararları yöneten yöneticilere ise "yiğitbaşı" ismi verilmekteydi.

Dokuma ustaları arasından, beceri ve nitelikleri göz önünde bulundurularak seçilen yiğitbaşıların görevleri; kumaşın yapım sürecini doğru şekilde değerlendirmek, üretimin en kaliteli şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak ve kadife kumaş piyasasının takibini yaparak, doğru ürüne doğru fiyatın biçilmesini sağlamaktı.

19. yüzyılda kadife sanayii duraklamaya uğradı. Ancak günümüzde her geçen gün artan yatırımlar ile dünya çapında tanınan kadife kumaşlar Türkiye'de üretilmektedir.

Lüks Kadife ürettiği döşemelik kadife kumaş, perdelik kadife kumaş ve giyimlik kadife kumaşlar ile dünya devi giyim ve ev tekstili üreticileri tarafından tercih edilmektedir.

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

24.06.2020 - Kumaş- Reşat H.