Kadife Perde Bakımı Nasıl Olmalıdır? Kadife Perde Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kadife Perde Bakımı Nasıl Olmalıdır?

14.05.2020 - Tekstil - Oğulcan P.

Evlerin baş tacı olan perdeler, sahip oldukları kumaş yapılarıyla bulundukları ortamın bütünlüğünü sağlamaktadır. Canlı renkler ve kaliteli bir görüntüye sahip kadife kumaş perdeler, en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Kadifenin oldukça hassas bir yapıya sahip olması sebebiyle, nasıl temizlenmesi gerektiği konusu önem arz etmektedir. Kadife kumaşın bakımı ve temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Kadife Perde Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Kullandığınız perdeler kadife kumaşa sahipse, çok hassas dokuya sahip olan bu kumaşların temizliğinde dikkat edilmesi gereken belirli noktalar vardır. Kadife perdeler çamaşır makinesinde yıkanacağı zaman dikkat edilmesi gereken ilk nokta, toz deterjan kullanılmaması gerektiğidir. Oldukça hassas yapıya sahip olan kadife kumaş toz deterjanla yıkamaya atıldığında; deterjan kumaşın sertleşmesine neden olabilmektedir. Böyle bir durumu önlemek için sıvı deterjan kullanımı oldukça fayda sağlayacaktır. Önemli olan bir diğer nokta ise, kadife perde yıkanacağı zaman yanına başka çamaşır eklenmemesi, çamaşır makinesine tek başına atılması gerektiğidir. Yıkama esnasında yanında herhangi bir çamaşır olması kadife kumaşın zarar görmesine sebep olmakla birlikte, takılma ile ip çekilmesine de sebep olabilmektedir.

Kadife Perde Bakımı Nasıl Olmalı?

Kadife perdenin canlılığının ve dokusunun ilk günki gibi korunmasını sağlamak için, yıkama programlanırken makinenin en hassas ayarda olması ve sıcaklığının düşük derecede olması gerekmektedir. Yapısı bakımından hassas olan kadife perdeler, çok fazla ısıya maruz kaldığında, kısalma ve deformasyon meydana gelebilmektedir. Lekeli olan veya temizlenmesi gereken kadife bir perdede dikkat edilmesi gereken noktalardan biri; bakımı ya da temizliği yapılırken, kadife kumaşın çitilenmeden ıslak bir bezle silinmesinin en doğru yöntem olduğudur. Tüylerin yapışmaması için fön makinesiyle kurutulan kadife perdeyi, fırçalama işlemi ile eski haline getirmek mümkün olmaktadır.

Kadife Perde Ütülenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadife perdelerin yapısında pamuk ve saten ipliğin dışında, polyester de bulunmaktadır. Bundan dolayı kadife perdeler ütülerken dikkat edilmesi gereken nokta; ütünün, kumaşın tersinden yapılması gerektiğidir. Kadife kumaş düzünden ütülendiğinde içerisinde bulunan polyester iplik, perdenin yanmasına neden olabilmektedir. Kadife perdeler ütülenirken, kumaşa baskı yapılmadan, yüksek buhar yöntemi kullanılarak kırışıklıkların açılması daha doğru bir yöntemdir.

14.05.2020 - Tekstil- Oğulcan P.