Jakarlı Kumaş Nedir? Jakarlı Kumaş Nedir?

Jakarlı Kumaş Nedir?

10.08.2020 - Kumaş - Reşat H.

Jakarlı Kumaş Nedir?

Jakarlı kumaş, ipliklerin özel bir tezgah üzerinde dokunmasıyla elde edilen desenlerle oluşturulan bir kumaş türüdür. Kaynağı pamuk, keten, ipek ve keten gibi maddelerdir. Adını, jakarlı kumaş üretim tezgahını ilk olarak makineye dönüştüren Joseph-Marie Jacquard'tan alır. Jakarlı kumaşın üretilme metodu dokuma veya örmedir.

Jakarlı Kumaşın Kullanım Alanları

Jakarlı kumaşlar, şık ve estetik görünümleri ile kullanımının rahat olması sebebiyle döşemelik kumaşlarda ve perde, örtü, halı, havlu gibi ev tekstili ürünlerinde sıklıkla kullanılırlar. Üretiminde kalın kumaşlar kullanılan jakarlı kumaşlar goblene benzer bir görünüm sunar ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptirler.

Jakarlı Kumaşlar Nasıl Yıkanır?

Jakarlı kadife kumaşlar da diğer kadife ürünlerimiz gibi gerektiği zaman kuru temizleme yapılarak kullanılmalıdır. Çamaşır makinesi ve kullanılan detarjanlar kumaşın yapısında, renginde veya dokusunda olumsuz etki yaratabilirler.

Jakarlı Kumaş Fiyatları

Jakarlı kumaş pahalı mı? Şıklığıyla herkesi büyüleyen bu kumaşlarla ilgili en çok karşılaşılan sorulardan biridir. İpliklerin özel bir üretim tezgahında, üretilecek ürüne özgü bir kodlama ile üretiliyor olması, dayanıklılığı, parlaklığı ve içeriğindeki keten, viskon, pamuk ipliklerin kullanılması gibi çok özel detaylar düşünüldüğünde bu kumaşa pahalı demek doğru olmaz. Bu kumaşa ödenen ücret ile karşılığında aldığınız kalite, ürünü kullanacağınız mobilyanıza veya perdenize değer katacak, kullanıldığı ortamı bambaşka bir çehreye büründürecektir.

En ucuz fiyatlı jakarlı kumaşların, daha uygun fiyatlı ham maddelerden elde edilen jakarlı kumaşlar olduğu söylenebilir. Bu kumaşın üretiminde ketenden pamuğa, ipekten polyestere varıncaya dek pek çok farklı kumaş ve iplik türü kulanılabilmektedir. Bu nedenle jakarlı kumaşın içeriğine göre jakarlı kumaş fiyatları da farklılık göstermektedir.

Güncel renk ve desenler ile oluşturmuş olduğumuz koleksiyonlarımızı sosyal medya hesaplarımızdan veya dilediğiniz her zaman Kayseri'deki fabrikamızı ve İstanbul Merter'deki ofisimizi ziyaret ederek, kahvenizi yudumlarken görebilirsiniz.

10.08.2020 - Kumaş- Reşat H.