Jakarlı Kumaş Nedir? Jakarlı Kumaş Nedir?

Jakarlı Kumaş Nedir?

14.05.2020 - Kumaş - Reşat H.

Jakarlı kumaş, ipliklerin özel bir tezgah üzerinde dokunmasıyla elde edilen desenlerle oluşturulan bir kumaş türüdür. Kaynağı pamuk, keten, ipek ve keten gibi maddelerdir. Adını, jakarlı kumaş üretim tezgahını ilk olarak makineye dönüştüren Joseph-Marie Jacquard'tan alır. Jakarlı kumaşın üretilme metodu dokuma veya örmedir.

Jakarlı kumaşın kullanım alanları

Jakarlı kumaşlar, şık ve estetik görünümleri ile kullanımının rahat olması sebebiyle döşemelik kumaşlarda ve perde, örtü, halı, havlu gibi ev tekstili ürünlerinde sıklıkla kullanılırlar. Üretiminde kalın kumaşlar kullanılan jakarlı kumaşlar goblene benzer bir görünüm sunar ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptirler.

Jakarlı kumaşlar yalnızca ev tekstil ürünlerinde değil; hazır giyim alanında da kullanılırlar. Jakarlı eşarp, jakarlı elbise ve jakarlı kravatlar hazır giyim alanında bu kumaş türünün en çok tercih edildiği giyim ürünleridir. Ayrıca iç giyim ürünlerinde de jakarlı kumaşlar kullanılmaktadır.

Jakarlı kumaşlar nasıl yıkanır?

Jakarlı kumaşlar, 30 dereceyi geçmeyecek sıcaklıkta, çamaşır makinesinde yıkanabilir. Hassas bir yıkama programı kullanılarak yıkanmaları önerilir. Ayrıca jakarlı ürünler çok sıkışık şekilde yıkanmamalı, makineden çıkarıldıktan hemen sonra kurumaya alınmalı ve doğrudan güneş ışığına temas edecek şekilde kurutulmamalıdır.

İster jakarlı ister farklı bir kumaştan üretiliyor olsun, her tekstil ürününün kendine özgü yıkama özellikleri olabilir. Bu nedenle ürünün üzerinde belirtilen yıkama önerileri dikkate alınmalıdır. Etiket bulunmayan durumlarda bu konuyu kumaşın satın alındığı jakarlı kumaş üreticisine danışmak doğru olur.

Jakarlı kumaş fiyatları

"Jakarlı kumaş pahalı mı?" Şıklığıyla herkesi büyüleyen bu kumaşlarla ilgili en çok karşılaşılan sorulardan biridir. İpliklerin özel bir üretim tezgahında, üretilecek ürüne özgü bir kodlama ile üretiliyor olması, ayrıca üretiminde ipek gibi değerli kumaşların sıklıkla kullanılması, dayanıklılığı, parlaklığı gibi çok özel detaylar düşünüldüğünde bu kumaşa pahalı demek doğru olmaz. Ancak yine de kumaş türleri arasında Jakarlı kumaş fiyatının çok uygun olduğu da söylenemez.

En ucuz fiyatlı jakarlı kumaşların, daha uygun fiyatlı ham maddelerden elde edilen jakarlı kumaşlar olduğu söylenebilir. Bu kumaşın üretiminde ketenden pamuğa, ipekten polyestere varıncaya dek pek çok farklı kumaş ve iplik türü kulanılabilmektedir. Bu nedenle jakarlı kumaşın içeriğine göre jakarlı kumaş fiyatları da farklılık göstermektedir.

Jakarlı kumaş elbise yazın giyilir mi?

Jakarlı kumaş, abiye elbiselerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu kumaşların jakarlı kumaş kullananlar ve sevenler tarafından her mevsimde giyildiği söylenebilir. Ancak günlük kullanım açısından bakıldığında jakarlı kumaştan üretilen kıyafetlerin terletebilme ihtimaline karşı yazın daha az tercih edileceğini söylemek doğru olur.

Jakarlı kumaş nasıl üretilir? başlıklı blog yazımızdan jakarlı kumaş üretimi süreçlerine dair daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

En güzel jakarlı kumaş modellerini bir arada görerek seçmek ve en uygun jakarlı kumaşları satın almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

14.05.2020 - Kumaş- Reşat H.