Kadife Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları Kadife Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Kadife Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları

14.05.2020 - Tekstil - Melike Y.

Kadife, sıcak tutan, kalın, kışlık, parlak ve mat çeşitleri olan, özel pamuk ipiyle oluşturulan havlı kumaştır. Kadife, kısa hav elyaflarının özellikleri nedeniyle benzersiz derecede yumuşak ve parlak bir görünüme sahiptir. Yumuşaklığı ve pürüzsüzlüğü lüksü özetler. Bu sebeple kadife, yıllardır moda tasarımı ve ev dekorunun vazgeçilmez bir armatürüdür.

İlk kadife, ipekten yapılmıştı ve bu nedenle inanılmaz derecede pahalıydı. Sadece kraliyet ve asil sınıflar tarafından erişilebilirdi. Başlangıçta akşam kıyafetleri ve elbiseler için kullanılmaktaydı. Pamuk, keten, yün, tiftik ve sentetik elyafın kadife yapımında kullanılmaya başlanmasıyla günlük giyimde de kadife kumaş kullanılmaya başlandı. Bugün kadife kumaş genellikle sentetik ve doğal liflerden yapılmaktadır. Saf ipek kadife, son derece pahalı olduğu için ipek kadife olarak pazarlanan çoğu kadife hem ipek hem de suni ipek karışımıdır. Sentetik kadife, polyester, naylon, viskon veya suni ipekten yapılmaktadır. Sık çözgü havlı kumaşlara ve atkı havlı kumaş olan velvetine de kadife denmektedir.

Kumaş, çeşitli yöntemler kullanılarak farklı malzemelerden dokunabileceğinden, farklı kadife kumaş türleri vardır. Aslında kadife, iki kumaş arasında uzun ipliklerle dokunur ve iplikler bir yığın halinde kesilir. Düşünülenin aksine, kadife belirli bir lifle bağlantılı değildir. İki tabakanın birbiri üzerine üst üste dokunduğu ve ikinci bir çözgü ipliği kullanılarak birleştirildiği bir dokuma işleminin sonucudur. Günümüzde ipekten ve sentetik elyaftan yapılmış kadife çeşitleri vardır. Malzemenin yanı sıra üretim yöntemine göre farklılaşan kadife türleri de mevcuttur.

İpek Kadife

İpek kadife imalatında ipek lifi kullanılır. İpek kadife son derece akışkandır ve çalışmak için en zor kumaşlardan biri olduğu bilinmektedir. Bu lüks kumaşlar genellikle pürüzsüzdür, yumuşaktır, duyarlı bir parlaklığa sahiptir, mobilyalar için idealdir.

Sade Pamuklu Kadife

Düz ve pamuklu kadife türüdür. Esnek değildir, ağırdır. İpek veya sentetik liflerden yapılmış kadife parlaklığına sahip değildir. Döşemelerin yanı sıra perdeler için de kullanılabilir.

Rayon / Naylon Kadife

Suni ipek karışımları ile naylondan yapılmış kadife türüdür. Hafiftir, bakımı kolaydır ve hoş bir örtüye sahiptir. İpek kadifeden daha ucuzdur, daha az parlaktır ancak iyi bir görünüme sahiptir.

Mikrofiber Kadife

Esas olarak polyester elyaftan üretilir. Peluş kalitesine sahiptir ancak hafiftir. Polyester mikrofiber kadife lekelere ve kire karşı dayanıklıdır ve döşemelik olarak tercih edilir.

Ezilmiş Kadife

Adından da anlaşılacağı gibi ezilmiş kadife, ıslakken kumaşı bükerek veya yığını farklı yönlere bastırarak elde edilen ezilmiş bir görünüme sahiptir. Görünüm desenli ve parlaktır, malzeme benzersiz bir dokuya sahiptir. Perdeler ve şık giysiler için mükemmeldir.

Panne Kadife

Panne kadife, yığının her yerde aynı yönde düzleştirildiği bir tür ezilmiş kadifedir. Üretim işlemi sırasında ağır basınç uygulanır, bu da panne kadife olarak bilinen özel bir doku ve desene neden olur. Bu kadife, elastan içerdiği için, tabanı örme veya dokuma olmadığı için esnektir. Genellikle polyesterden yapılır. Ezilmiş kadife düzdür, bu yüzden ters yöne ütülenebilir ve kolaylıkla açılabilir.

Kabartmalı Kadife

Kabartmalı kadife, baskı uygulamak için kullanılan, desen oluşturmak için yığınları aşağı iten bir ısı damgası ile oluşturulan baskılı kumaştır. Kabartmalı kadife, ev dekorasyonu ve tasarımında kullanılan döşemelik kadife malzemelerde popülerdir.

Streç Kadife

Streç kadife, malzemeyi daha esnek hale getiren spandeks içerir. Yığın üzerinde kadife. Bu tür kadife, desen oluşturan çeşitli uzunluklarda yığınlara sahiptir. Kadife döşemelik kumaş genellikle bu tür kadife içerir. Vücudu saran giysiler için de idealdir.

Özellikle moda tasarımcıları için farklı kumaşların özelliklerini ve hissini anlamak çok önemlidir.Lüks Kadife, ürettiği birbirinden şık ve maksimum kalitedeki perdelik kadife kumaşlar, döşemelik kadife kumaşlar ve giyimlik kadife kumaşlar ile dünyanın dört bir yanındaki iş ortaklarına mükemmeli sunma hedefini gerçek kılmaktadır.

Kadife kumaşlar hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

14.05.2020 - Tekstil- Melike Y.