Kadife Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları Kadife Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Kadife Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları

09.03.2021 - Tekstil - Reşat H.

Kadife kumaşlar kullanım alanları ve üretim teknikleri olarak çeşitlendirilebilir.

Bu noktada, ilk kırılımı dokuma ve örme kadife kumaşlar olarak detaylandırabiliriz.

Dokuma kadifeler, gerek tezgâh yapısı gerekse dokuma teknikleri bakımından örme kadifelerden ayrılır. Dokuma kadifeler atkı-çözgü sistemine göre dokunurken, örme kadifeler ilmek sistemine göre örülür.

Örme Kumaşlar: Düz örme makinelerinde akrilik iplikler, yuvarlak örme makinelerinde pamuk iplikler, çözgülü örme makinelerinde sentetik iplikler daha çok kullanılmaktadır. Örme iplikler genel olarak yumuşak, az bükümlü, sürtünmeye dayanıklı ipliklerdir.

Dokuma Kumaşlar: Dokuma kumaş üretiminde çeşitli dokuma makinesi tiplerinde her cins iplik kullanma olanağı vardır. Kullanılan iplikler örmeye göre çözgüde daha sert bükümlü, atkıda ise hemen hemen örme ile aynı karakterdedir.

Üretim Hızı

Örme Kumaşlar: Örme kumaş üretimi dokumaya göre daha hızlıdır. Özellikle çözgülü örme kumaş üretimi bilinen en hızlı kumaş üretim tekniğidir.

Dokuma Kumaşlar: Dokuma kumaşlarda yeni teknolojiler ve bilgisayar desteği ile çok yüksek atkı atma hızlarına ulaşılmıştır. Ancak örme kumaş üretimi daha fazladır.

Kumaş Yapıları

Örme Kumaşlar: Üretiminde tek iplik veya bir grup çözgü ipliği, örücü elemanlar yardımıyla ilmek formuna getirilir. Bu ilmekler birbirleri ile bağlanarak örme kumaşı meydana getirir.

Dokuma Kumaşlar: Çözgü ve atkı ipliğinin belli bir düzene göre birbiriyle bağlantı yapmasıyla oluşur.

İçerik Olarak Kadife Kumaş Çeşitleri

Kadife kumaşlar; genel itibarıyla polyester, pamuk ve viskon içerikli iplikler ile imal edilir. Kimi zaman, düz ve jakarlı (desenli) kadife imalatında, talebe ve kullanım alanına göre bu ipliklerin karışımları ile de kadife üretimi yapılmaktadır; Polyester-Pamuk veya Pamuk-Viskon karışımlar gibi.

Sınıflandırma işlemini kadifenin görsel yapısı ile de yapmak mümkündür. Tamamen müşterilerimizin zevklerine ve kullanılacak alana uyum sağlamak açısından ürünlerimiz, mat, parlak ve yarı-mat olarak da sınıflandırılabilir. Bu işlem kullanılan iplikten ve boya sonrası yapılan apre işleminden ileri gelmektedir.

Kullanım Alanlarına Göre Kadife Kumaş Çeşitleri

Lüks Kadife, ev tekstili ve moda tekstil ürünleri anlamında da müşterilerine hizmet vermek üzere üretim yapmaktadır. Döşemelik, perdelik ve giyimlik olmak üzere 3 ana üretim kolunda faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Mukavemet gücü yüksek, hav kaybının en aza indirgendiği, dikiş ve yırtılma mukavemetlerinin standartların çok üstünde olduğu döşemelik kumaşlarımızı hem düz hem de jakarlı olarak mobilya üreticiliği konusunda dünya devi markalara sunmaktayız.

Perdelik ürün grubunda da yine jakarlı ve düz ürünlerimizi mukavemet, sürtme-ışık haslıkları ve diğer testlerde dünya standartlarına uygun olarak üretmekteyiz.

Bu grupta talebe yönelik FR kaplamalı veya Black-out olarak kadife imalatımız bulunmaktadır.

Giyimlik kadife ürünler ise zaman zaman yükseliş trendine giren ancak hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyen pamuk ipliği ile ürettiğimiz kumaş türlerimizdir. Bu noktada, dünya devi birçok hazır giyim markası ile iş birliğimiz bulunmaktadır.

09.03.2021 - Tekstil- Reşat H.